Znaczenie imienia Adam
Adam to mężczyzna zdyscyplinowany i poważny. Posiada raczej sztywne i konserwatywne poglądy. W życiu stawia na niezależność, konkrety oraz prostotę. Skrupulatnie wszystko zaplanuje i gwarantuje idealne wykonanie powierzonych mu zadań. Na nim można polegać, choć nie zawsze można się z nim dogadać. Oszczędny w słowach, woli działać. Niestety często jego reakcje są zbyt szczere i prostolinijne, przez co może urazić do żywego. Jest natomiast słowny, oddany, pomocny, a przede wszystkim szalony, czym nierzadko zdumiewa swych przyjaciół i bliskich. Gdy tylko może zapomnieć o sztywnych regułach, staje się uroczym kawalarzem. W związku bywa czuły i delikatny, nie potrafi jednak uwodzić ani zniewalać.
Pochodzenie imienia Adam
Imię Adam pochodzi z wielu źródeł: z języka hebrajskiego adam (ludzie) lub adhamah (ziemia), sumeryjskiego ada-mu (mój ojciec), akadyjskiego ad-mu (stworzony, zrodzony, dziecko) lub arabskiego adama (łączyć się). Najczęściej przyjęte jest znaczenie biblijne: pierwszy człowiek stworzony przez Boga.
Rodzina i miłość
Adam to mąż i ojciec idealny – czuły i uczuciowy, oddany partnerce całym sercem – zadba o żonę i dobrobyt rodziny. Niestety ma cechy samca alfa i nie przejmuje się psychiką swej wybranki. Nie potrafi uwodzić i przekonywać, a w jego logicznym umyśle wszystko jest dużo prostsze. Stąd problemy ze zdobyciem tej jedynej. Można się tylko pocieszać, że gdy pokocha, to całym sercem i nie jest skory do zdrad. To tradycjonalista w każdym calu, dlatego nie warto zmieniać jego poglądów, a raczej cieszyć się szczęściem i stabilnością u jego boku. Adam wie jak pokierować życiem swoim i swoich bliskich. Ceni sobie domowe pielesze i porządek – zarówno w otoczeniu, jak i rodzinnych rytuałach. Oszczędny w słowach – działa. Życie z nim może i kojarzy się z orką na ugorze, przez stanowczość, skrytość, a czasem wręcz despotyzm tego mężczyzny, istnieją jednak sposoby zmiękczenia go. Adam jest niezwykle czuły na pochwały i pochlebstwa.
Imieniny Adama
Adam imieniny obchodzi 6 kwietnia, 16 maja, 12 czerwca, 9 września, 12, 24 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Adama jest 24 grudnia.
Życie towarzyskie
Jest człowiekiem odpowiedzialnym, dość surowym i wymagającym, zdarzają mu się więc problemy w komunikacji ze światem zewnętrznym. Jego reakcje są naturalne, szczere i prostolinijne – może urazić do żywego. Oczywiście nie celowo, ale Adam z trudem przyznaje się do błędów. Jest bardzo dumny i każde niepowodzenie głęboko przeżywa. Przyjaciół dobiera w inteligentny sposób, obdarzając zaufaniem tylko wybranych. Nie jest wylewny, a raczej skryty, czasami nawet nieśmiały. Cieszy się ogólnym szacunkiem i sympatią, ponieważ jest słowny, oddany, pomocny, a przede wszystkim szalony, czym nieraz zdumiewa swych przyjaciół i bliskich. Tylko im potrafi pokazać swe prawdziwe oblicze. Gdy zapomina o sztywnych regułach – jest uroczym kawalarzem! Nie sposób zachować powagę przy jego nietuzinkowym poczuciu humoru. Wiecznie młody – na długie lata zdobywa oddane grono przyjaciół i wielbicieli.
Praca i kariera zawodowa
Pomimo wrodzonej dyscypliny i powagi, nie do końca przewidywalny – to waśnie Adam. Raczej posiada sztywne poglądy i nie potrafi przyjąć punktu widzenia innej osoby. Nie jest dyplomatą! Dlatego wybiera zajęcia dające mu niezależność, nastawione na konkretne cele lub niewymagające roztrząsania skomplikowanych problemów. Pociągają go zawody medyczne, przyrodnicze, ale także wojsko i handel. Lubi jasne sytuacje i działanie. Cokolwiek robi, stara się udowodnić, że jest najlepszym fachowcem. Wie czego chce i osiąga sukces, o jakim marzy, niejednokrotnie posługując się zarówno przebiegłością, jak i rozwagą. Skrupulatnie wszystko zaplanuje i gwarantuje idealne wykonanie powierzonych mu zadań. Na nim można polegać, choć nie zawsze można się z nim dogadać.
Predyspozycje zawodowe
Adam świetnie poradzi sobie jako architekt, budowniczy, ogrodnik, leśnik, lekarz, pedagog.
Patroni Adama
Adam – biblijny ojciec rodzaju ludzkiego.
Odmiany i zdrobnienia imienia Adam
Adamek, Adasiek, Adaś
Formy obcojęzyczne
Adam (ogólnie przyjęta forma), Hadam (niem.), Aatami (fiń.), Adan (hiszp.), Adamus (hol.), Adamos (gr.)
Nazwiska pochodzące od imienia Adam
Adamas, Adamaszek, Adamcewicz, Adamczak, Adamczek, Adamczewski, Adamczowski, Adamczuk, Adamczyk, Adamczykowski, Adamecki, Adamek, Adamiak, Adamiczek, Adamiec, Adamiecki, Adamik, Adamiszyn, Adamiuk, Adamkiewicz, Adamkow, Adamkowicz, Adamkowski, Adamow, Adamów, Adamowicz, Adamowski, Adamski, Adamus, Adamusiak, Adamusik, Adamuszek, Adasiak, Adasiewicz, Adaszkiewicz, Adaśko
Znani imiennicy
Adam Asnyk (1838-1897) – poeta
Adam Hanuszkiewicz (ur.1924) – aktor i reżyser teatralny
Adam Mickiewicz (1798-1855) – wieszcz narodowy
Adam Naruszewicz (1733-1796) – poeta i historyk
Adam Sapieha (1876-1951) – metropolita krakowski
Przysłowia i powiedzonka
Gdy w dzień Adama i Ewy mróz i pięknie, zima wcześnie pęknie.
Adam zwala na Ewę, na Adama Ewa – a oboje jedli z drzewa.