Znaczenie imienia Daniel
Daniel jest mężczyzną bardzo twórczym, zaradnym i inteligentnym. Zdecydowanie posiada umysł analityczny. Potrafi wszechstronnie rozpatrywać każdy problem, zanim podejmie decyzję. Nie znosi pośpiechu i nigdy nie traci zimnej krwi. Nie lubi również słomianego zapału, fuszerki oraz braku konsekwencji. Jego dokładność nosi znamiona perfekcjonizmu. Świetnie sprawdza się jako inicjator spotkań towarzyskich. Posiada jednak skłonności do dominacji. Daniel optymistycznie patrzy na świat i nawet przeżywane dramaty nie ścierają uśmiechu z jego twarzy. Jest szlachetny i słowny. Nie posiada jednak zbyt wielu przyjaciół. Dzieje się tak dlatego, iż za bardzo myśli o sobie, zapominając o innych.
Pochodzenie imienia Daniel
Daniel jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od imienia Danijjel. Oznacza: sędzią moim jest Bóg albo (wg tekstów akadyjskich) potężny jest mój Bóg.
Rodzina i miłość
Marzycielski Daniel miewa niemałe trudności z odnalezieniem się w świecie realnym. Dla niego miłość pozostaje często nieosiągalnym ideałem. Nie potrafi wyrażać swoich uczuć i raczej trzyma kobiety na dystans. Brakuje mu agresywności zdobywcy, a na myśl o demonstracji uczuć – paraliżuje go nieśmiałość. Obecność podtekstu seksualnego w związku niepokoi go. Jest mistrzem komplementów i czułych słówek, ale tylko w formie zabawy – traktuje to jako uzewnętrznienie swych możliwości twórczych – nigdy poważnie. Niestety nie jest dobrym partnerem na dłuższą metę. Szanuje co prawda życie rodzinne i pozostaje wierny żonie, ale bardziej ceni sobie wolność i niezależność. Dla wybranki swego serca jest w stanie bardzo wiele zrobić, ale gdy dojdzie do sformalizowania związku i nastaje szara rzeczywistość – Daniel niechętnie uczestniczy w życiu swych bliskich. Nieraz zapomina o żonie i dzieciach, a koncentruje się na swoich potrzebach i marzeniach.
Imieniny Daniela
Daniel imieniny obchodzi 3, 23 stycznia, 16 lutego, 10 kwietnia, 11 czerwca, 13, 15, 21 lipca, 5, 15, 21 sierpnia, 10, 24 września, 10, 13 października, 10, 11, 18 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Daniela jest 21 lipca.
Życie towarzyskie
Spokojny, opanowany i zrównoważony Daniel potrafi być energiczny i aktywny w życiu towarzyskim. Jest dobrym organizatorem spotkań i tryska pomysłami na wspólne spędzanie czasu. Czasem jednak brak mu poczucia rzeczywistości i za bardzo narzuca swoje zdanie innym. To nie przysparza mu wielu przyjaciół. Daniel jest jednak indywidualistą, więc nie potrzebuje tłumu znajomych wokół siebie – nie przejmuje się, gdy nie ma się komu zwierzyć. Większą wagę przykłada do swojego wnętrza niż świata zewnętrznego. Dba o swój wizerunek, dlatego nie łamie prawa, nie krzywdzi nikogo i nie zadaje się z marginesem. Zawsze jest optymistycznie nastawiony do świata i życia – nawet przeżywane dramaty nie ścierają uśmiechu z jego twarzy.
Praca i kariera zawodowa
Daniel jest mężczyzną bardzo twórczym i inteligentnym. Zdecydowanie posiada umysł analityczny. Potrafi długo i wszechstronnie rozpatrywać jakiś problem zanim podejmie decyzję, chociaż nie brak mu nieomylnej intuicji. W ogóle pojęcie czasu w przypadku Daniela jest nieco inne niż u pozostałych ludzi. To typ flegmatyka. Jego dewizą życiową jest „spiesz się powoli”. Nieraz denerwuje tym otoczenie, ale dzięki spokojnemu podejściu jest niezwykle zaradny i odpowiedzialny. Dokładność wiąże się u niego z perfekcjonizmem – nie toleruje fuszerki zarówno u siebie, jak i u innych. Ponieważ ma skłonności do dominacji, nadaje się do roli organizatora lub kierownika. Biada jednak jego podwładnym, jeśli spróbują się sprzeciwić lub nie wykonają pracy na odpowiednim poziomie. Daniel nie jest nerwowy, ale konsekwentnie nie toleruje słomianego zapału i narzekania na trudności.
Predyspozycje zawodowe
Odpowiednimi zawodami dla Daniela będą: sędzia, analityk, informatyk, artysta malarz, rzeźbiarz.
Patroni Daniela
Daniel – prorok biblijny, bohater Księgi Daniela, powstałej przypuszczalnie w poł. II w. p.n.e.
Św. Daniel z Egiptu – męczennik. Zginął razem z Eliaszem, Jeremiaszem i Samuelem w 309 roku.
Św. Daniel Słupnik – z Syrii (409 – 493). W swoich podróżach spotkał św. Szymona i postanowił naśladować jego sposób życia. Na wieść o śmierci św. Szymona sam wszedł na kolumnę i spędził na niej 33 lata.
Odmiany i zdrobnienia imienia Daniel
Danek, Daneczek, Danielek, Danio, Dasz
Formy obcojęzyczne
Daniel (ogólnie przyj. forma), Dan, Danny (ang., niem.), Daniele, Danilo (wł.), Daniil, Danila (ros.).
Nazwiska pochodzące od imienia Daniel
Danielak, Danielczak, Danielczyk, Danielecki, Danielewicz, Danielewski, Danielkiewicz, Danielkowski, Danielowicz, Danielski, Daniełowicz, Daniełowski
Znani imiennicy
Daniel – prorok, autor księgi Starego Testamentu
Daniel Defoe (1660-1731) – pisarz i publicysta angielski
Daniel Olbrychski – aktor
Przysłowia i powiedzonka
Jak Daniel we lwiej jamie.