Znaczenie imienia Filip
Filip obdarzony jest bardzo wrażliwą naturą. To wspaniały przyjaciel, który zawsze pomoże, wesprze i doradzi. Dostrzega wartość ludzi wokół siebie. Posiada przy tym dużo energii oraz pomysłowości. Jego niezwykła żywotność sprawia, iż jest cenionym towarzyszem zabaw, imprez, wypadów poza miasto. Dynamicznie działa jednak tylko w warunkach pełnego uczestnictwa w życiu społecznym lub zawodowym. Nie ulega wpływom, ale chętnie słucha cudzych rad. Sukces osiąga ciężką pracą, którą ochoczo przyjmuje, ponieważ pragnie dobrobytu. Wiele kobiet marzy o takim mężczyźnie. Jest dystyngowany, przystojny, zadbany i elokwentny. Z łatwością prawi komplementy i wie, czym sprawić przyjemność wybrance.
Pochodzenie imienia Filip
Filip jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa filihippos (kochający konie lub znawca koni).
Rodzina i miłość
Wiele kobiet marzy o takim partnerze. Jest dystyngowany, przystojny, zadbany i elokwentny. Potrafi powiedzieć komplement, ale przede wszystkim czynami podbija serca. Wie jak sprawić przyjemność. Na ogół ma także silnie rozwinięta zmysłowość, ale bywa despotyczny wobec bliskich. Często narzuca im swoją wolę, pragnąc, aby osiągnęli w życiu i pracy jak najwięcej. Narzuca wysoki poziom i szybkie tempo życia. Sprawdza się jednak w roli czułego kochanka i oddanego męża. Jego żonie nie powinno zabraknąć romantycznych kolacji przy świecach – w całości przygotowanych przez Filipa (łącznie z wystrojem pomieszczenia). Jest dobrym kucharzem, ceni sobie ład i porządek w domu. Dla żony będzie nieocenionym doradcą w każdej dziedzinie – nawet w kwestiach mody.
Imieniny Filipa
Filip imieniny obchodzi 23 stycznia, 5, 26 lutego, 11 kwietnia, 1, 3, 6, 11, 14, 26 maja, 6 czerwca, 10 lipca, 21, 23 sierpnia, 13, 14, 20 września, 13, 20, 22, 24 października, 18 listopada.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Filipa jest 6 maja.
Życie towarzyskie
Filip jest wspaniałym przyjacielem – zawsze pomoże, wesprze i doradzi. Nie oczekuje przy tym wzajemności. Dostrzega wartość ludzi wokół niego i jest wrażliwy na cudzą krzywdę. Nie ulega wpływom i namowom, ale chętnie przyjmuje rady życzliwych sobie osób. Jego niezwykła żywotność sprawia, iż jest cenionym towarzyszem zabaw, imprez, wypadów poza miasto. Z nim udaje się przeżyć niejedną przygodę! Interesuje się w dodatku muzyką i sztuką – bardzo lubi spędzać czas z przyjaciółmi na koncertach i wystawach artystycznych. Nie pogardzi także dobrym kinem. Na pewno nie można się z nim nudzić – ma milion pomysłów na minutę.
Praca i kariera zawodowa
Jest człowiekiem kierowanym przez siłę wyższą, jednocześnie prawie zawsze podejmuje słuszne decyzje. Filip doskonale panuje nad sobą i cechuje go mądrość życiowa. Angażuje się w pracę tylko, jeśli pełni funkcję kierownika lub powierzono mu ważne obowiązki przy projekcie. W przeciwnym wypadku szybko się wycofuje i staje się bierny. Bywa tym samym negatywnie oceniany przez pracodawców. Ponieważ lubi wygody i ceni dobrobyt, stara się pracować ponad siły – zazwyczaj osiąga wymarzony sukces. Właściwie – wypracowuje go. Lubi rzucać się w wir przygód i nowości, dlatego wybiera pracę związaną z podróżami i życiem w biegu.
Predyspozycje zawodowe
Filipowi odpowiada każdy zawód, w którym będzie mógł pełnić odpowiedzialną lub kierowniczą funkcję.
Patroni Filipa
Filip Diakon – (I w.), wg Dziejów Apostolskich jeden z 7 diakonów w Jerozolimie, nazywany też Ewangelistą. Działał w Samarii, Aszdodzie i Cezarei Palestyńskiej, nawrócił Szymona Maga i dworzanina królowej etiopskiej.
Św. Filip Apostoł – lub Filip z Betsaidy (I w.). Wspomniany w Ewangelii Jana jako pośrednik między Jezusem a poganami. Ukamienowany i ukrzyżowany we Frygii za panowania Dioklecjana. Patron czapników.
Odmiany i zdrobnienia imienia Filip
Filek, Filipek
Formy obcojęzyczne
Filip (ogólnie przyj. forma), Philip (ang.), Philipp, Philippus (niem.), Philippe (fr.), Felipe (hiszp.), Filippo, Filippino (wł.).
Nazwiska pochodzące od imienia Filip
Filepowicz, Filipak, Filipcewicz, Filipczak, Filipczuk, Filipczyk, Filipczyński, Filipecki, Filipek, Filipiak, Filipiecki, Filipiński, Filipiuk, Filipkiewicz, Filipkowicz, Filipkowski, Filipow, Filipowicz, Filipowiec, Filipowski, Filipski
Znani imiennicy
Filip II (383-336 p.n.e.) – król macedoński, ojciec Aleksandra Wielkiego
Filip Bajon – reżyser i scenarzysta
Filip Łobodziński – dziennikarz
Phil Collins – muzyk i kompozytor brytyjski
Przysłowia i powiedzonka
Wyrwał się, jak Filip z konopi.
Śmieje się, jak Filip na jelito.
Na świętego Filipa drze się dobrze lipa.