Znaczenie imienia Henryk
Henryk nie ma łatwego charakteru, mimo to cieszy się sympatią wielu i stanowi chętnie widzianego kompana wspólnych szaleństw. Chociaż to nieśmiały choleryk, od młodych lat wie, czego chce. Jest upartym, energicznym i pracowitym mężczyzną obdarzonym syntetycznym umysłem. Aby w pełni wykorzystywać swe liczne talenty, potrzebuje kontaktu i współpracy z ludźmi. Nie nadaje się do odizolowania od świata. Jest stworzony do wystawnego i wesołego życia. To bardzo otwarty oraz sympatyczny człowiek, który posiada jednak naturę wulkanu – nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchnie. Chętnie przejmuje inicjatywę i ma nosa do interesów. Niepowodzenia z reguły ignoruje, nie przyznając się do własnych błędów.
Pochodzenie imienia Henryk
Henryk to imię pochodzenia starogermańskiego. Wywodzi się od słów heim (dom) i richi (bogaty, potężny). Imię to oznacza: właściciel bogatego domu lub władca bogatego kraju.
Rodzina i miłość
Pracowity, konsekwentny i zaradny stanowi dobry materiał na męża. I takim stara się pozostać, ponieważ rodzina i dom stanowią dla niego ogromną wartość. Z pozoru nieśmiały, posiada niestety trudny charakter. Upór i nerwowość sprawiają, że naprawdę ciężko z nim nieraz wytrzymać. Henryk uważa, że wiele mu się należy, szczególnie w sprawach sercowych. Za wszelką cenę pragnie zrozumienia, chociaż sam nie stara się zrozumieć nawet bliskich. Wcześnie rozpoczyna ożywione życie seksualnie i nieustannie poszukuje partnerki idealnej. Nieraz w jego uczucia wkrada się przez to zamęt. Gdy pokocha, to na zawsze. Jest jednak bardzo zaborczym partnerem i często nadużywa słowa „moje”. Będzie się starał stworzyć ciepły oraz bezpieczny dom dla siebie i swej wybranki. W jego mieszkaniu nie zabraknie do tego komfortu, wygody oraz wystawnych urządzeń.
Imieniny Henryka
Henryk imieniny obchodzi 17, 19, 20, 25 stycznia, 15, 19 lutego, 2, 8, 16 marca, 10 kwietnia, 10, 18 czerwca, 12, 13, 15 lipca, 2 września, 2, 4 listopada, 5 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Henryka jest 19 stycznia.
Życie towarzyskie
Henryk nie ma łatwego charakteru, mimo to cieszy się sympatią wielu osób i zawsze stanowi chętnie widzianego kompana na niejednym spotkaniu przyjaciół. To bardzo wesoły i otwarty człowiek. Często jednak porównywany jest do wulkanu, który w każdej chwili może wybuchnąć. Ceni sobie przyjemne aspekty życia, dobrą zabawę i smaczne potrawy. Przede wszystkim jednak obraca się w doborowym towarzystwie! Potrafi docenić przyjaciół i zawsze można na nim polegać w trudnych chwilach. Henryk to prostolinijny oraz uczciwy człowiek. Niestety czasem zbyt wiele od innych wymaga, a na siebie nie potrafi spojrzeć całkowicie obiektywnie. Nie umie tym samym przyznać się do błędu lub braku racji.
Praca i kariera zawodowa
Chociaż to nieśmiały choleryk, Henryk od młodych lat wie, czego chce od życia. Jest energicznym i dynamicznym mężczyzną obdarzonym syntetycznym umysłem. Posiada wiele uzdolnień, szczególnie manualnych. Aby w pełni rozwijać swe talenty, potrzebuje jednak kontaktu z ludźmi. Doskonale sprawdza się we wszelkich pracach opartych na zbiorowym działaniu. Znakomicie odnajduje się na kongresach, konferencjach i zebraniach wymagających dyskusji oraz podejmowania wspólnych decyzji. Nie potrafi pracować w odcięciu od świata. Ma bardzo bliski kontakt z rzeczywistością i lubi obserwować wyniki swojej pracy. A najlepiej widoczne są one na twarzach klientów, współpracowników lub przełożonych. Nie jest jednak uległy i zawsze postępuje zgodnie ze swoimi zasadami. Bywa, iż próbuje kierować pracą innych, a sam zaniedbuje pilne obowiązki, poświęcając się niepotrzebnej działalności. To uparty oraz stanowczy mężczyzna, który chętnie podejmie kluczowe decyzje w firmie. Ma do tego nosa! Raczej nie przejmuje się niepowodzeniami, w drodze wyjątku może na nie zareagować gniewem. Zakłada, iż wszelkie niedociągnięcia wynikają z winy innych.
Predyspozycje zawodowe
Henryk bardzo dobrze poradzi sobie w zawodzie inżyniera, budowniczego, mechanika, rzemieślnika oraz politologa.
Patroni Henryka
Św. Henryk – patron Finlandii. Z królem szwedzkim Erykiem IX udał się na podbój Finlandii gdzie pozostał w celach ewangelizacyjnych. Został okrutnie zamordowany w 1160 roku na jeziorze Kyulo przez miejscowego chłopa, którego ukarał ekskomuniką za morderstwo.
Św. Henryk II (973 – 1024) – król Bawarii od 995 r., król Niemiec od 1002 r. i cesarz Niemiec od 1014 r. Prowadził znakomitą politykę wewnętrzną lecz nie miał szczęścia do polityki zagranicznej. Prowadził długą i wyczerpującą wojnę z Bolesławem Chrobrym doznając wielu porażek i upokorzeń. Większość swego życia poświęcił na umacnianie chrześcijaństwa, budowę kościołów i szpitali.
Odmiany i zdrobnienia imienia Henryk
Heniek, Henio, Heniu, Heniuchna, Heniulek, Heniuszek, Heniuszka, Heniuś, Heniutek, Henry, Henryczek, Henryś, Heńko
Formy obcojęzyczne
Henricus (łac.), Harry, Harrison, Henry, Hendrick (ang.), Heinrich, Henrik (niem.), Henri (fr.), Enrique, Enriquez (hiszp.), Enrico, Arrigo (wł.), Genrih (ros.), Jindřich, Hynek, Jindra, Jindřiška (czes.), Henrich, Enrik, Hynek (słowac.), Henrih, Henrik, Heno, Henko (połud.-słow.), Enrikas, Henrikas, Henrichas (litew.), Aalto, Heikki, Henrikki (fin.).
Nazwiska pochodzące od imienia Henryk
Hendrych, Hendrychowski, Hendrycki, Hendrykowski, Henrych, Henrykiewicz, Henrykowski, Henrysiak, Henryszewski
Znani imiennicy
Henryk III Walezy – król polski
Henryk Chmielewski – znany jako Papcio Chmiel, rysownik
Henryk Dąbrowski – generał, twórca Legionów Polskich we Włoszech
Henryk Dobrzański – major, dowódców pierwszej jednostki partyzanckiej w czasie II Wojny Światowej, pseudonim Hubal
Henryk Firlej – prymas
Henryk Sienkiewicz – pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury
Henryk Sucharski – major, dowódca obrony Westerplatte
Harrison Ford – amerykański aktor filmowy
Henry Fonda – amerykański aktor filmowy
Henry Ford – amerykański przemysłowiec, otworzył pierwszą na świecie taśmę produkcyjną w fabryce samochodów
Enrique Iglesias – piosenkarz
Przysłowia i powiedzonka
Rex Henricus spłatał Polsce psikus.
Od świętego Henryka noc umyka, a Najświętsza Rodzina już sporo dnia przyda.
Henryk zapowiada mamie, że gdy podrośnie pisarzem zostanie.