Znaczenie imienia Ignacy
Ignacy jest opanowanym i ambitnym mężczyzną. Cechują go bowiem stałość charakteru i wytrwałość w realizacji podjętych zobowiązań. Nie denerwuje się, nie daje się ponieść emocjom, nie śpieszy. W sferze zawodowej najważniejsze są dla niego twórczość oraz swoboda. Nie bierze udziału w wyścigu szczurów a po pracy musi mieć czas dla siebie. Chętnie też pomaga innym, nikogo nie zawiedzie, nie odmówi i poświęca się często kosztem własnych spraw. Jest niezwykle honorowy. Zawsze zachowuje się z klasą, godnie i na poziomie. Ale nie jest ani sztywny, ani nudny. To wspaniały kompan oraz dusza towarzystwa.
Pochodzenie imienia Ignacy
Ignacy to imię pochodzenia łacińskiego wywodzące się od słowa ignis (ogień). Imię to oznacza mężczyznę o płomiennym sercu.
Rodzina i miłość
Obok opanowania i wysokiej kultury bycia, domenę Ignacego stanowią także wierność i szacunek dla życia rodzinnego. Jest to mężczyzna ceniący sobie stałość oraz partnerstwo. Nie skacze zatem z kwiatka na kwiatek, co ponadto byłoby sprzeczne z jego moralnością. Z początku w sprawach sercowych okazuje pewną nieśmiałość, ale gdy nabierze już zaufania do drugiej osoby, daje się poznać jako czuły oraz namiętny partner. Nie bywa zazdrosny i nie ponoszą go emocje. Chłodno ocenia sytuacje, sam będąc mimo to dobrym przykładem głębokiego przeżywania uczuć i zaangażowania w związek. Potrafi jednak przedłożyć dobro społeczne lub znajomych nad rodzinę.
Imieniny Ignacego
Ignacy imieniny obchodzi 1 lutego, 31 lipca, 17, 23 października.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Ignacego jest 17 października.
Życie towarzyskie
Ignacemu nie można niczego zarzucić. To dobry człowiek i oddany przyjaciel. Chętnie pomaga w potrzebie, nikogo nie zawiedzie i poświęca się dla innych kosztem własnych spraw. Nie odmówi nikomu. Posiada do tego rzadką umiejętność odnajdowania wyjścia z najbardziej patowych sytuacji. Jest również bardzo honorowy i dba o swoją reputację. Nie wynika to jednak z próżności, lecz z naturalnej dobroci serca i altruizmu. Dzięki temu jest ogólnie lubianym oraz szanowanym człowiekiem. Zawsze zachowuje się z klasą, godnie, stara się być autorytetem, zwłaszcza dla młodszych. Nie jest przy tym ani sztywny, ani nudny. To wspaniały kompan i dusza towarzystwa. Jest chętnie i często zapraszany. Sam również lubi przyjmować gości.
Praca i kariera zawodowa
Ignacy to opanowany i ambitny pracownik. Cechuje go stałość charakteru i wytrwałość w wykonywaniu podjętych zobowiązań. Prawie nigdy się nie denerwuje i nie daje ponieść emocjom. Nie lubi także pośpiechu. Chętnie pomaga kolegom i obce mu są złośliwości bądź zazdrość. To prawdziwy wzór koleżeńskości, na którym można polegać. Ma swoje zasady i przestrzega norm etycznych. Niestety niemożliwym jest nakłonienie go do zmiany decyzji – sam dokonuje wszelkich wyborów i nie ulega wpływom. W życiu zawodowym nie kieruje się sprawami materialnymi, nie goni za pieniądzem czy karierą. Ignacy ma duszę artysty, silnie rozwiniętą wyobraźnię twórczą i potrzebę swobody. Po pracy musi mieć czas na lekturę, pisanie lub hobby.
Predyspozycje zawodowe
Ignacy jest bardzo wszechstronny i da sobie radę praktycznie w każdym zawodzie, który sobie wybierze.
Patroni Ignacego
Św. Ignacy Antiocheński (50-107) – biskup Antiochii, męczennik. Uczniem św. Jana Ewangelisty. Został wezwany do Rzymu przez cesarza Trajana po rozpoczęciu prześladowań chrześcijan. W drodze do Rzymu nauczał chrześcijaństwa i pisał listy apostolskie. Kiedy dotarł przed oblicze cesarza, został skazany na śmierć przez rozszarpanie przez lwy na arenie Koloseum.
Św. Ignacy Loyola (1491-1556) – żołnierz pochodzący rycerskiego rodu z Loyoli w Hiszpanii. W 1521 roku podczas oblężenia Pampelony został ranny w nogę. Podczas kuracji czytał żywoty świętych co spowodowało jego nawrócenie. Odtąd skupił się na życiu dla Boga. Założył zakon Jezuitów, którym zarządzał aż do śmierci.
Odmiany i zdrobnienia imienia Ignacy
Ignac, Ignacek, Ignacjo, Ignaszek, Ignaś, Igulek, Igunio, Iguś, Igutek
Formy obcojęzyczne
Ignatius (ogólnie przyjęta forma), Ignace, Inigo (ang.), Ignaz (niem.), Ignace (fr.), Ignacio (hiszp.), Ignazio (wł.), Ignat, Ignatij (ros.), Ignác, Ignat (czes., słowac.), Ignjat, Ignacije, Ognjen, Ognjeslav, Vatroslav (połud.-słow.), Ignotas, Ignacas, Ignas (litew.), Ignatios, Ignatis (gr.)
Nazwiska pochodzące od imienia Ignacy
Ignacki, Ignaczak, Ignaczewski, Ignaczyński, Ignakiewicz, Ignakowicz, Ignakowski, Ignalewski, Ignalski, Ignarski, Ignasiak, Ignasiewicz, Ignasiński, Ignaszewicz, Ignaszewski, Ignatowicz, Ignatowski
Znani imiennicy
Ignacy Dąbrowski – powieściopisarz i nowelista
Ignacy Dobrzyński – pianista i kompozytor
Ignacy Friedman – polski pianista, kompozytor i pedagog
Ignacy Grabowski – pisarz
Ignacy Krasicki – pisarz
Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego, konstruktor lampy naftowej
Ignacy Mościcki – ostatni prezydent II Rzeczpospolitej
Ignacy Paderewski – pianista, kompozytor, polityk
Ignacy Potocki – pisarz i współtwórca Konstytucji 3 Maja
Przysłowia i powiedzonka
Co Ignacy, to nie Marek.
Poczekaj, Ignacy, aż będzie inacy.
On dla mnie tyle znaczy, co Ignacy.
Powiada święty Ignacy, żeśmy nie wszyscy jednacy.
Musi mieć ćwieczek świętego Ignacego w głowie.
Najmilszy i drogi Ignacy pomoże ci przy każdej pracy.