Znaczenie imienia Jacek
Jacek to ekstrawertyk, dla którego bardzo liczy się świat zewnętrzny. Jest szczęśliwy, gdy przebywa pośród ludzi, którym imponuje. Musi błyszczeć i wieść prym, dlatego bardzo łatwo przystosowuje się do otoczenia. Nie daje się jednak przekonać do czyichś poglądów i pomysłów, przynajmniej nie od razu, gdyż po przemyśleniu argumentów nieraz w duchu się z nimi zgadza. Słowa pokory rzadko przechodzą mu przez gardło, a do błędów nigdy się nie przyznaje, za to porażki pobudzają go do zdwojenia wysiłków. Kiedy wbije sobie coś do głowy, trudno go od tego odwieść. Często jest duszą towarzystwa. To dobry towarzysz zabaw i rozmów, ale niezbyt dobry przyjaciel. Ma silną potrzebę miłości i ceni życie rodzinne.
Pochodzenie imienia Jacek
Jacek jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa hyakinthos (kwiat hiacynt).
Rodzina i miłość
Jest uwodzicielski, interesujący i na polu miłosnych utarczek – całkowicie pewny siebie. Potrafi opracować tak przemyślny fortel, iż zdobędzie każdą kobietę, która znajdzie się na jego celowniku. W swych dążeniach przejawia wręcz diaboliczną zręczność. Dla niego „chcieć” to „mieć”. Ma silną potrzebę miłości, ale jeszcze silniej pragnie doznań zmysłowych i cielesnych. To uroczy i nieoceniony kochanek. Często jednak jego dążenia pakują go w kłopoty. Nie potrafi być stały, wobec czego złamie nie jedno serce. Wszystko do czasu, ponieważ na jego drodze w końcu staje ta jedyna, której tak burzliwie poszukuje. Staje się wiernym i kochającym mężem, zachowując swój temperament. Nigdy nie zostanie pantoflarzem! Bardzo ceni instytucję rodziny i dba o domowe ognisko. Ramiona żony stanowią dla niego odskocznię od trudów dnia codziennego. Swoim bliskim zapewni niezbędne życiowe wygody, ponieważ sam tego niezwykle potrzebuje.
Imieniny Jacka
Jacek imieniny obchodzi 10 lutego, 16 marca, 3, 17 lipca, 17 sierpnia, 9, 11 września, 29 października, 6 listopada.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Jacka jest 17 sierpnia.
Życie towarzyskie
Jacek lubi życie towarzyskie – kocha błyszczeć i wieść prym. Jest ekstrawertykiem i tylko pośród ludzi się realizuje. To dobry towarzysz zabaw i rozmów, ale niezbyt dobry przyjaciel. Często wykorzystuje ludzi do swoich celów, traktując innych jak pionki w grze. Ma trudny charakter i nie każdemu jest z nim po drodze. Często zmienia znajomych, nie ma więc co się do niego przywiązywać. Potrzebuje przyjaźni, ale nie przykłada wagi do trwałych znajomości. Jest jednak otwarty na każdego i z łatwością podbija serca ludzi. Nie toleruje cwaniactwa i matactwa. Odpowie na wezwanie i podejmie się walki za jakąś idee, pod warunkiem jednak, iż inni tez tak zrobią.
Praca i kariera zawodowa
Jacek jest bardzo upartym i niezależnym myślicielem. To typ inteligentnego indywidualisty. Bardzo łatwo, co prawda, przystosowuje się do każdej sytuacji, ale nie da się wpłynąć na jego decyzje czy wybory. Jest całkowicie niezależny i sam kieruje swoim losem. Czasem może przyznać komuś rację, ale tylko w duchu – słowa pokory nie przechodzą mu przez gardło. Do swych błędów nigdy się nie przyznaje, a porażki jedynie pobudzają go do zdwojenia wysiłków. Nie da się wcisnąć w kierat pracy korporacyjnej. Wybiera zawody, w których może pozostać niezależnym – brak nadzoru, dyscypliny oraz nienormowany czas pracy to podstawowe wytyczne. W jego pracy musi też wiele się dziać, dlatego z przyjemnością zostanie lotnikiem, sportowcem, piosenkarzem lub politykiem. Posiada również niezwykły potencjał twórczy – może odnieść sukces sceniczny lub literacki. Dobrze odegra swoją rolę życiową i wychodzi z założenia, iż zawsze sobie poradzi. Jest przy tym dobrym strategiem.
Predyspozycje zawodowe
Jacek sprawdzi się w takich zawodach, w których nie jest wymagana dyscyplina, gdzie nie ma ścisłego nadzoru oraz gdzie nie obowiązuje normowany czas pracy.
Patroni Jacka
Św. Jacek – męczennik z Cezarei Kapadockiej (II w.). Był pokojowcem cesarza Trajana. Poddany torturom, zmarł zamorzony głodem w więzieniu.
Św. Jacek Odrowąż – Apostoł Północy, urodzony w Kamieniu Śląskim. Towarzysząc biskupowi Iwonowi w wyprawie do Rzymu, poznał św. Dominika i wstąpił do jego wspólnoty. Organizował liczne wyprawy misyjne na wschód. Założyciel licznych klasztorów dominikanów (m.in. Kraków, Wrocław, Gdańsk).
Odmiany i zdrobnienia imienia Jacek
Jacuś
Formy obcojęzyczne
Hyacinthus (łac.), Hyacinth (ang.), Hyacinth, Hyazinth, Hyazinthus (niem.), Hyacinthe (fr.), Jacinto (hiszp.), Giacinto (wł.)
Nazwiska pochodzące od imienia Jacek
Jacalski, Jacaszek, Jaceczko, Jacejko, Jacelewicz, Jaceszak, Jacewiak, Jacewicz, Jacikowski, Jaciszyn, Jackiewicz, Jackowicz, Jackowski, Jacoński, Jacoszek, Jacowicz, Jaculewicz, Jacurzyński, Jacykiewicz, Jacykowski, Jacymowicz, Jacyniewicz, Jacynowski, Jacyński
Znani imiennicy
Jacek Cygan – autor tekstów
Jacek Fedorowicz – plastyk, satyryk
Jacek Kaczmarski – poeta, pieśniarz
Jacek Malczewski (1854-1929) – malarz
Jacek Wójcicki – piosenkarz kabaretowy
Przysłowia i powiedzonka
Jeżeli na Jacka nie panuje plucha, to pewnie zima będzie sucha.
Na święty Jacek z nowej pszenicy placek.