Znaczenie imienia Janusz
Janusz to niezależny, ambitny, inteligentny mężczyzna, który pragnie zawojować świat. I może tego dokonać! Jest dostatecznie wytrwały oraz uparty. Potrafi przewodzić innym i przekonywać do swoich koncepcji – bardzo dobrze odczytuje motywacje ludzi wokół. Nie znosi szufladkowania, utartych schematów i prostych rozwiązań. Bywa powściągliwy, enigmatyczny oraz nieco zamknięty w sobie, ale bardzo życzliwy. Nie przejmuje się opinią większości i nie traci na pewności siebie. Miewa tylko nadmierne wymagania wobec innych oraz skłonności do dominacji, ale pozostaje szlachetny i przyjazny. Ostatecznie to człowiek, z którym ciężko się nudzić. Kocha swój dom i rodzinę. Nieodwołalny monogamista, choć wybredny.
Pochodzenie imienia Janusz
Imię Janusz powstało od zdrobnienia imienia Jan. Szybko zyskało popularność w Polsce i zaczęło funkcjonować niezależnie. Niektórzy badacze uważają imię Janusz również za czeską i węgierską odmianę imienia Jan. Inna teoria mówi, że imię Janusz wywodzi się ono od imienia boga Janusa, czczonego w starożytnym Rzymie, patrona miast i bram.
Rodzina i miłość
Jego życie rodzinne nie do końca jest sielanką. Co prawda Janusz kocha dom i bliskich oraz stara się im wszystko zapewnić, jednak na jego miłość trzeba zasłużyć. Nawet po ślubie pozostaje energicznym indywidualistą, ciekawym świata, rządnym wrażeń i wszelkich nowości. Jego żywy temperament, upór i energia nie czynią z niego osoby łatwej we współżyciu. Do tego Janusz nie znosi stagnacji, nie lubi zapuszczać korzeni na dłużej w żadnym miejscu, pracy ani w towarzystwie. Trzeba być przygotowanym na zmiany co jakiś czas. W obronie swojej wolności oraz niezależności nie zawaha się przez złamaniem zakazu i przekroczeniem norm. Zawsze pozostanie jednak wierny wybrance swego serca, ponieważ jest nieprzeciętnym monogamistą.
Imieniny Janusza
Janusz imieniny obchodzi 24 czerwca, 29 sierpnia, 21 września, 21 października, 21 listopada.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Janusza jest 21 listopada.
Życie towarzyskie
Powściągliwy, enigmatyczny, nieco zamknięty w sobie – bywa odbierany jako mało interesujący, arogancki, a czasem i zarozumiały. Janusz w rzeczywistości jest życzliwy i szlachetny. Nie przejmuje się opinią większości, wobec czego jawnie cieszy się ze swych sukcesów i nie traci na pewności siebie. Miewa tylko nadmierne wymagania wobec innych i skłonności do dominacji, co nie każdemu pasuje. Zdecydowanie jednak jest to przyjazny człowiek kochający aktywne życie towarzyskie. W jego otoczeniu trudno o nudę – Janusz jest elokwentny, lubi opowiadać anegdoty, historyjki oraz dowcipy, które gromadzi w swej pamięci z niezwykłą łatwością. Kocha także wyzwania, przygody, nowe wrażenia i doświadczenia. Słowem – uwielbia zmiany! Jeśli brak mu bodźców przechodzi okresowe załamania, co może zakończyć się popadnięciem w nałóg. Żywy temperament nie pomaga mu realnie patrzeć na świat i unikać zagrożeń.
Praca i kariera zawodowa
Niezależny, ambitny i bardzo inteligentny – to w skrócie Janusz. Mężczyzna, który pragnie zawojować świat. Jest wyjątkowo wytrwały i uparty w swych dążeniach, a przy tym posiada predyspozycje, by wiele osiągnąć. Potrafi przewodzić innym i przekonywać ich do swoich koncepcji – bardzo dobrze odczytuje motywacje ludzi wokół. Sam nie zgadza się z opinią większości, nie znosi szufladkowania, utartych schematów, prostych rozwiązań. Jest energiczny, aktywny i pewny siebie. Nieustannie się kształci i doskonali, dzięki czemu zdobywa potrzebną wiedzę oraz umiejętności, aby zrealizować swe najśmielsze pomysły. Ceni sobie doskonałość oraz perfekcję. Z entuzjazmem i odwagą podchodzi do stawianych przed nim wyzwań. Cechują go szerokie zainteresowania i świetna pamięć. Przede wszystkim jest bardzo ciekawy świata i żądny wiedzy. Jeśli posiada talent literacki, zaowocuje to ciekawymi publikacjami.
Predyspozycje zawodowe
Ponieważ Janusz posiada wszechstronne umiejętności, sprawdzi się w wielu różnych zawodach. Może być znakomitym aktorem, plastykiem, pedagogiem a także elektronikiem i informatykiem.
Patroni Janusza
Brak
Odmiany i zdrobnienia imienia Janusz
Jachu, Jancio, Janek, Janio, Janis, Janiu, Janko, Janusio, Januszek, Jasiek, Jasiu, Jasiunio, Jasiuniu, Jaś, Jaśko
Formy obcojęzyczne
Janus (czes., węg.), Jean (fr.), Juan (hisz.), Jonas, Jasius (lit.)
Nazwiska pochodzące od imienia Janusz
Januszaniec, Januszewicz, Januszewski, Januszkiewicz, Januszko, Januszkowski
Znani imiennicy
Janusz I – książę mazowiecki
Janusz Gajos – aktor
Janusz Głowacki – pisarz
Janusz Kidawa – reżyser filmów dokumentalnych
Janusz Korczak – pisarz i pedagog, podczas okupacji hitlerowskiej ratował dzieci żydowskie
Janusz Korwin-Mikke – polityk i publicysta
Janusz Krasiński – pisarz
Janusz Kusociński – lekkoatleta, mistrz olimpijski
Janusz Radziwiłł – książę, hetman wielki litewski
Janusz Zabłocki – publicysta, działacz katolicki
Przysłowia i powiedzonka
Brak