Znaczenie imienia Karol
Karol jest osobą, która musi mieć jasno wytyczony cel. Gdy już go obierze, nic nie jest w stanie mu przeszkodzić. To bardzo przebojowy mężczyzna. Woli mylić się i posuwać naprzód, niż mieć rację i cofać się. Brzydzi się ludzkimi słabościami, a próby wzbudzenia w nim współczucia nie przynoszą rezultatu. Jest subiektywnym egocentrykiem, ale może wszystko poświęcić dla idei. Potrafi zapanować nad reakcjami, aby nie odsłaniać swych uczuć. Raczej nie zawiązuje trwałych i zażyłych znajomości. Potrzebuje za to nieprzyjaciół, gdyż działanie wiąże się dla niego z walką. Największą wartość stanowią dla niego własne korzyści i powodzenie w interesach. To chłodny mężczyzna o cechach zaborczego kochanka.
Pochodzenie imienia Karol
Karol jest to imię pochodzenia starogermańskiego, od słowa charal, carl (mąż, mężczyzna) lub skandynawskiego – oznaczałoby wówczas człowiek prosty, chłop. Imię to nosił słynny król Franków, Karol Wielki, od którego wywodzą się słowiańskie słowa oznaczjące panującego: król (pol.), král (czes.), kralj (serb., chorw.).
Rodzina i miłość
Karol jest niezbyt komunikatywny i nie stara się błyszczeć w towarzystwie, wobec czego nie przyciąga wzroku zbyt wielu kobiet. Nie zależy mu też na tym. Jest bardzo powściągliwy i nie łatwo okazuje uczucia, ale nie można mu odmówić wewnętrznej wrażliwości i czułości. To chłodny mężczyzna, który ma cechy zaborczego kochanka. Jest także łowcą. Miłość traktuje podobnie jak wszystko – jest to kolejna przestrzeń do walki i zaspokojenia swych ambicji. Karol bywa zdobywcą, jeśli widzi w tym korzyści – bierze i zostawia, kiedy jemu się to podoba. Nie potrafi być niewolnikiem uczuć i zmysłów, chociaż targają nim wielkie namiętności. Życie u jego boku, choć komfortowe, nie jest łatwe i wymaga wiele odwagi.
Imieniny Karola
Karol imieniny obchodzi 21, 23, 28 stycznia, 2 marca, 4 kwietnia, 9 maja, 3, 4, 12 czerwca, 5, 18 lipca, 5 sierpnia, 3 listopada.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Karola jest 3 listopada.
Życie towarzyskie
Najlepszym i jedynym przyjacielem człowieka jest on sam dla siebie – oto dewiza Karola. Raczej nie zawiązuje trwałych i zażyłych znajomości. Potrzebuje za to nieprzyjaciół, aby móc realizować się w walce i przemyślnych taktykach. Jest subiektywnym egoistą – nie potrafi wczuć się w sytuację drugiego człowieka, nie potrafi współczuć i nie posiada empatii. Wręcz gardzi ludźmi słabymi i niedoskonałymi. Nie znosi również cwaniactwa i kombinatorstwa. Bardzo rzadko podejmuje się realizacji większej idei, która wymaga bycia szlachetnym i bezinteresownym – niemniej potrafi. Największą jednak wartością dla niego są własne korzyści i powodzenie w interesach.
Praca i kariera zawodowa
Mężczyzna przebojowy, którego nikt i nic nie zatrzyma. Nie potrafi funkcjonować bez określonego celu i zawsze daje z siebie wszystko. Posiada więcej sił niż jakikolwiek inny człowiek. Praca jest jego polem do popisu. Od młodzieńczych lat prowadzi walkę o uznanie i przywództwo. Posiada dużą intuicję i potrafi skrupulatnie wszystko zaplanować. To urodzony kierownik! Jest energiczny i zdecydowany odnieść sukces. Wciąż wytycza sobie nowe cele i nie spoczywa na laurach. Dla niego życie to działanie i walka. Wybrana ścieżka zawodowa musi być związana z rywalizacją i pokonywaniem przeciwników. Idealnie wpisuje się w światowy wyścig szczurów. Jest silny i zdecydowany, woli się mylić i błądzić, ale posuwać na przód, niż mieć rację i się cofać. Prędzej czy później przejmie stery i zostanie szefem niezależnie od specjalizacji.
Predyspozycje zawodowe
Karol sprawdzi się jako biznesmen, naukowiec, inżynier, budowniczy, rzemieślnik.
Patroni Karola
Bł. Karol Dobry – król Danii, uczestnik jednej z wypraw krzyżowych. Zamordowany w 1127 roku.
Św. Karol Boromeusz – kardynał, arcybiskup Mediolanu. Był niestrudzonym filantropem, swój majątek rozdał ubogim. Zmarł w 1584 roku.
Odmiany i zdrobnienia imienia Karol
Karlik, Karolek, Lolek, Lolo
Formy obcojęzyczne
Carolus (łac.), Charles (ang.), Carl, Karl (niem.), Charles (fr.), Carlos (hiszp.), Carlo (wł.)
Nazwiska pochodzące od imienia Karol
Karoliński, Karolak, Karolakowski, Karolasiewicz, Karolasz, Karolczuk, Karolczyk, Karolek, Karolewicz, Karolewski, Karolicki, Karolikowski, Karolin, Karoliniak, Karoliński, Karolkiewicz, Karolkowicz, Karolowski, Karolski, Karolus
Znani imiennicy
Karol Olszewski (1846-1915) – chemik i fizyk światowej sławy
Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II
Chuck Norris (właściwie Carlos Ray) – aktor i producent amerykański
Przysłowia i powiedzonka
Na świętego Karola wyjrzy spod śniegu rola.