Znaczenie imienia Konrad
Konrad nieustannie popada w skrajności. Jego życie pełne jest wzlotów i upadków. Posiada bowiem delikatną konstrukcję psychiczną i zmienny charakter. Jest w dużej mierze introwertykiem, gdyż nieraz zamyka się w sobie, ale i ekshibicjonistą, ponieważ lubi wystawiać się na pokaz. Konrada cechuje wrodzona wrażliwość na piękno i sztukę. Posiada twórczą wyobraźnię i lubi opowiadać o sobie najróżniejsze historyjki, ale najczęściej zmyślone. Często z zapałem buduje zamki na lodzie, a potem nagle traci zainteresowanie całą sprawą. Szybko zraża się, gdy napotyka trudności, a niepowodzenia go załamują. Jako artyście – ciężko mu się ustatkować. Nie lubi zobowiązań i ucieka przed problemami.
Pochodzenie imienia Konrad
Konrad jest to imię pochodzenia staroniemieckiego, od słów kuoni (śmiały) i rad (rada). Oznacza: odważny, skory w udzielaniu rad innym.
Rodzina i miłość
W sprawach uczuciowych Konrad przejawia pewną dwoistość osobowości. Pragnie ciepła i czułości rodziny, ale tylko, gdy jest mu akurat w życiu źle i przeżywa swoje niepowodzenia. Jeśli płynie na fali sukcesu – wyrusza w świat i zapomina o swoich bliskich. Trudno stwierdzić, jakie są jego konkretne oczekiwania w stosunku do żony i czy w ogóle dąży do stałego związku. Jako artyście – ciężko mu się ustatkować i określić. Nie lubi zobowiązań, a jeśli pojawią się spięcia w relacjach z aktualną partnerką, woli odejść i przeżywać w samotności kolejne rozczarowanie miłosne. Zmysłowe pragnienia Konrada zarysowują się stopniowo przez całe jego życie i w miarę rozwoju wypadków. Życie seksualnie natomiast jest silnie uzależnione od stanu duszy Konrada i wpływu otoczenia. Konrad albo pozostaje do końca życia nieśmiały, albo przejawia sporą odwagę, zachowując kobiecą delikatność.
Imieniny Konrada
Konrad imieniny obchodzi 14, 19 lutego, 19 marca, 19, 20, 21 kwietnia, 1 czerwca, 7 sierpnia, 26 września, 4 października, 12, 21, 26 listopada, 12 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Konrada jest 26 listopada.
Życie towarzyskie
Jego życie pełne jest wzlotów i upadków. To typ naturalnie popadający w skrajności. Konrad posiada towarzyską naturę, ale jednocześnie dość skrytą. Raczej nie wyjawia swoich przeżyć i problemów, a jednak lubi błyszczeć na salonach. Bogata wyobraźnia pozwala mu ciekawie opowiadać o sobie i swych przygodach, sypie anegdotami, jak z rękawa – niestety większość z nich jest zmyślona. Konrad ma skłonność do zbytniego popisywania się. Mimo to jest lubiany, chociaż posiada raczej wąskie grono wielbicieli i zaufanych przyjaciół. Natomiast liczne i pobieżne znajomości bywają nieraz dwuznaczne.
Praca i kariera zawodowa
Wrażliwa dusza ograniczona introwertycznym usposobieniem. Konrad posiada delikatną konstrukcję psychiczną i zmienny charakter. Chętnie się uczy, przejawia nawet pewien zapał do zdobywania wiedzy, ale nie poszukuje książkowych wiadomości. Ma też spore problemy z koncentracją. Jest ciekawym świata artystą. Szybko zraża się, gdy napotyka trudności, a niepowodzenia go załamują. Przejawia wręcz niepokojąco słabą wolę i tendencję do budowania „zamków na lodzie”. Ulega słomianemu zapałowi – jest energiczny i dynamiczny, szybko i chętnie podejmuje się wielu przedsięwzięć, ale równie szybko jego zainteresowanie znika. Konrada cechuje wrodzona wrażliwość na piękno i sztukę. Posiada twórczą wyobraźnię, którą z powodzeniem wykorzystuje w pracy oraz w życiu. Sukces odnosi w zawodach artystycznych. Najlepsze dziedziny dla niego to moda, muzyka i taniec.
Predyspozycje zawodowe
Konrad odniesie sukces w dziedzinach artystycznych i twórczych, w projektowaniu, muzyce i filmie.
Patroni Konrada
Św. Konrad – biskup Konstancji. Zasłynął jako budowniczy kościołów i szpitala w tym mieście. Zmarł w 975 roku.
Święty Konrad z Piacenzy – pustelnik. Był magnatem, który nieumyślne spowodował pożar lasu, za co skazano na śmierć niewinnego chłopa. Dowiedziawszy się o tym, opuścił rodzinę i zamieszkał w pustelni na Sycylii, gdzie do końca życia pełnił pokutę. Zmarł w 1351r. Patron Sycylii.
Odmiany i zdrobnienia imienia Konrad
Konio, Konradek
Formy obcojęzyczne
Conradus (łac.), Conrad (ang.), Conrad, Konrad, Kunrad, Kurt, Kurtz, Kunz (niem.), Conrad (fr.), Conrado (hiszp.), Corrado (wł.)
Nazwiska pochodzące od imienia Konrad
Kondraciak, Kondraciuk, Kondracki, Kondraczuk, Kondraciuk, Kondraszewski, Kondrat, Kondratowicz, Kondratowski, Konradowicz, Konradus, Konratowicz
Znani imiennicy
Konrad Mazowiecki (1187-1247) – książę mazowiecki, kujawski i sieradzki, który sprowadził do Polski Krzyżaków
Konrad Piasecki – dziennikarz
Konrad Swinarski (1929-1975) – reżyser teatralny
Konrad Wasielewski – wioślarz
Przysłowia i powiedzonka
Lepsza na Konrada głodnych wilków gromada niźli chłop w koszuli.