Znaczenie imienia Marceli

Marceli to wojowniczy ekstrawertyk, który nie znosi bezczynności. Energiczny i zdecydowany w działaniu mężczyzna. Nie poddaje się łatwo. On po prostu kocha wyzwania oraz nowości i nie cofnie się przed nieznanym. Porażki go nie zrażają, zuchwale pokonuje konkurencję, będąc świetnym strategiem. W zespole czy firmie to on ma najwięcej pomysłów najróżniejszych inicjatyw, ulepszeń oraz akcji. Nie ważne, co robi, musi być pierwszy i najlepszy. Jest przy tym słowny, charyzmatyczny oraz rzetelny. Dobrze wie, jak korzystać z życia, doceniając uroki codzienności. Otwarcie wychodzi do świata i ludzi. Jest towarzyski, sympatyczny i pełen energii. Z wrodzoną naturalnością przewodzi grupie i osiąga status lidera.

Pochodzenie imienia Marceli

Marceli to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwy słynnego rodu rzymskiego Marcellus. Imię to oznacza: mały wojownik.

Rodzina i miłość

Marceli jest bardzo pewnym siebie chłopakiem, który nie uznaje sprzeciwu ani nie słucha porad. Od dziecka występuje przeciwko zastanemu porządkowi i stara się narzucić własny. To bardzo niepokorny typ mężczyzny. Ma dominującą osobowość, przyciąga uwagę swoim zachowaniem oraz wyjątkowością i z typową dla siebie lekkością podbija serca płci przeciwnej. Stanowi obiekt westchnień oraz marzeń wielu przedsiębiorczych kobiet, które pokładają w nim nadzieję na odnalezienie obrotnego i dobrze zarabiającego partnera. Marceli potrafi zadbać o rodzinę. Nie daje się jednak wtłoczyć w ramy wyobrażeń innych, to on dyktuje warunki życia domowego, które ma zaplanowane z dużym wyprzedzeniem. Można mu jednak zaufać, gdyż wie, co robi. Trudniej wytrzymać z jego zaborczością i nieustanną zazdrością o partnerkę.

Imieniny Marcelego

Marceli imieniny obchodzi 16 stycznia, 19 lutego, 10, 20 marca, 9 kwietnia, 14, 17 lipca, 27 sierpnia, 4 września, 7, 30 października, 29 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Marcelego jest 16 stycznia.

Życie towarzyskie

Marceli wie, jak korzystać z życia, doceniając uroki codzienności. Jest bardzo towarzyski, otwarty na nowe znajomości, życzliwy, sympatyczny i naprawdę lubi spędzać czas z przyjaciółmi. Dobre towarzystwo, pełne energii i nastawione na działanie, to jego żywioł. Najczęściej dowodzi grupie znajomych i błyszczy jako ich lider. Potrzebuje uznania, dlatego często robi wokół siebie szum. Cechuje go przy tym zbytnia egzaltacja uczuć oraz lekkomyślność. Nie obawia się okazywać zarówno zadowolenia, jak i rozdrażnienia. Pragnie, aby wszyscy wiedzieli, co aktualnie przeżywa, nawet jeśli narazi go to na pośmiewisko. Chętnie popisuje się swoimi zdolnościami oraz inteligencją, dla niego każdy pretekst do zaistnienia w szerszym gronie jest dobry. Towarzysze cenią go za słowność, rzetelność i charyzmę – przy nim nie można się nudzić, a posiadanie takiego przyjaciela dobrze wróży na przyszłość.

Praca i kariera zawodowa

Zdecydowany w działaniu i energiczny ekstrawertyk. Nie znosi bezczynności, dlatego często rozpoczyna i ciągnie kilka rzeczy naraz. Nigdy się nie poddaje i nie rezygnuje z celu. Marceli lubi wyzwania oraz nowości, nie cofnie się też przed nieznanym. To urodzony wojownik, a przy tym dobry strateg – kocha rywalizację, uwielbia dowodzić i samodzielnie podejmować decyzje. Z łatwością przejmuje kontrolę nad innymi i narzuca swoje porządki. Często prywatne życie planuje ze znacznym wyprzedzeniem. Nie zraża się porażkami, tylko brnie naprzód, zuchwale pokonując konkurencję oraz przeciwników. Od niego w firmie wychodzi najwięcej pomysłów, najróżniejszych inicjatyw oraz akcji. To zazwyczaj on znajduje się w centrum uwagi. Nie ważne, czym się zajmuje, musi być pierwszy i najlepszy. Sprawdzi się w pracy pod presją czasu, nastawionej na rywalizację oraz na stanowiskach kierowniczych.

Predyspozycje zawodowe

Marceli świetnie poradzi sobie jako polityk, dyplomata i psycholog. Sprawdzi się również w handlu i marketingu.

Patroni Marcelego

Św. Marceli – papież, męczennik. W 306 r. został wybrany papieżem. Nakazał miesięczną pokutę wszystkim, którzy wyparli się wiary podczas prześladowań chrześcijan przez cesarza Dioklecjana i pragnęli wrócić do łask kościoła. Następca Dioklecjana, Maksencjusz skazał go za tę decyzję na wygnanie gdzie zmarł w 307 roku.

Św. Marceli – sędzia pochodzący z Kartaginy. Był przyjacielem św. Augustyna. Został stracony w 413 roku.

Odmiany i zdrobnienia imienia Marceli

Marcel, Marcelek, Marcelinek, Marcelinio, Marcello, Marceluś, Marcyś

Formy obcojęzyczne

Marcellus (łac.), Marchell, Marcellus (ang.), Marcellus, Marzell (niem.), Marcel (fr.), Marcelo (hiszp.), Marcello (wł.), Markel (ros.), Marcel (czes., słowac.), Marcel, Mareo, Marsel (połud.-słow.).

Nazwiska pochodzące od imienia Marceli

Marcelak, Marcelan, Marcelewicz, Marcelewski, Marceliński, Marceluch, Marceluk, Marczelewicz, Marczelewski

Znani imiennicy

Marcel Duchamp – francuski malarz, twórca reprodukcji „Mona Lisy” z dorysowanymi wąsami
Marcel Gromadowski – siatkarz
Marcel Łoziński – reżyser filmowy

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.