Znaczenie imienia Marcin
Marcin to osoba o niespokojnym charakterze. Jest pełen lęku, napięty i gotowy do ucieczki. Ciężko go czasem zrozumieć i trudno tak naprawdę poznać, ponieważ jest introwertykiem – zamyka się w sobie, traci wiarę we własne siły i bywa nieśmiały. Jest bardzo wrażliwy na porażki, dlatego niechętnie podejmuje ryzyko. Nie lubi dwuznacznych czy wątpliwych sytuacji. W nic nie uwierzy, póki nie zrozumie dokładnie, czego się po nim oczekuje i co się mu proponuje. Najlepiej jeśli wszystko dokładnie zaplanuje i zorganizuje sam. W młodości lubi szaleć i często zmieniać otoczenie. Ma poczucie humoru, bujną wyobraźnię i twórczy umysł. Jest lubiany wśród znajomych. W miłości długo boi się zaangażować.
Pochodzenie imienia Marcin
Marcin jest to imię pochodzenia łacińskiego od imienia Martius, oznacza: ten, który jest związany z bogiem Marsem.
Rodzina i miłość
Zmysłowość Marcina zdecydowanie przeważa nad uczuciowością. Często boi się zaangażować i pokochać, wybierając przelotne przyjemności – nie chce być zależnym od partnerki. Związki kojarzą mu się z niewolnictwem, toteż niechętnie daje się przekonać, iż jest inaczej. Gdy poczuje się zagrożony – ucieka. Potrzeba wiele wyczucia, aby utrzymać go przy sobie i wydobyć z niego to, co skrywa głęboko. A jest o co powalczyć! Marcin bowiem ceni sobie życie rodzinne, a bliscy są dla niego źródłem największego szczęścia. Jest kochającym mężem i przykłada się do wychowywania dzieci. Do tego lubi spokój i stabilność. Wypady z rodziną będzie organizować na łono natury, gdzie najlepiej mu się odpoczywa i regeneruje. Zadba o wszystko, czego rodzinie potrzeba, byle tylko zbytnio go nie ograniczać i nie przytłaczać!
Imieniny Marcina
Marcin imieniny obchodzi 30 stycznia, 6 marca, 9, 13 kwietnia, 17, 19 lipca, 8, 24 października, 3, 11, 12 listopada, 7, 29 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Marcina jest 11 listopada.
Życie towarzyskie
Marcin to bardzo towarzyski i rozrywkowy typ człowieka. Ma poczucie humoru, bujną wyobraźnię i twórczy umysł. W młodości lubi szaleć i często zmieniać otoczenie. Dlatego postrzegany jest jako niestały w przyjaźni. Ciężko go zrozumieć i trudno tak naprawdę poznać, ponieważ jest introwertykiem – zamyka się w sobie, traci wiarę we własne siły i bywa nieśmiały. Z wiekiem poważnieje i staje się bardziej zaradnym oraz odpowiedzialnym mężczyzną. Zdarza mu się jednak odcinać od znajomych i udawać w miejsce odosobnienia, aby poddać analizie to, co przeżywa. Jaki by nie był – potrafi docenić przyjemności życia!
Praca i kariera zawodowa
Niesamowicie analityczny i niemalże pedantyczny w działaniach. W nic jednak nie uwierzy i niczego się nie podejmie, dopóki dokładnie tego nie zrozumie. Marcin musi mieć jasno sprecyzowane cele i nakreślony kierunek postępowania. Nie lubi dwuznaczności i wątpliwych przedsięwzięć. Jest bardzo wrażliwy na porażki, dlatego niechętnie podejmuje ryzyko. Wszystko dokładnie planuje i organizuje, przez co jest ceniony w pracy i łatwo zdobywa autorytet wśród kolegów. Szczęście ogólnie mu sprzyja, mimo to nie zawsze potrafi z niego korzystać i zbyt często kieruje się emocjami.
Predyspozycje zawodowe
Marcin najlepiej realizuje się w zawodach wymagających precyzji, zdolności manualnych oraz analitycznego myślenia.
Patroni Marcina
Św. Marcin – biskup Tours. Był żołnierzem rzymskim, a następnie pustelnikiem i apostołem Galów. Jedna z licznych legend o nim mówi, ze podarował żebrakowi pół swojego płaszcza. Patron żołnierzy i młynarzy. Uważany również za patrona chroniącego przed ospą.
Św. Marcin I – papież w latach 649–56. Był prześladowany przez cesarza Konstansa II nie uznającego jego wyboru. Został na jego rozkaz pojmany i przewieziony do Konstantynopola, gdzie był więziony i skazany na wygnanie. Zmarł na Krymie.
Odmiany i zdrobnienia imienia Marcin
Marcinek, Marcisz
Formy obcojęzyczne
Martinus (łac.), Martin (ogólnie przyj. forma)
Nazwiska pochodzące od imienia Marcin
Marcinak, Marciniak, Marciniec, Marciniecki, Marciniewski, Marcinik, Marciniuk, Marcinkiewicz, Marcinkowicz, Marcinkowski, Marcinowicz, Marcinowski, Marcińczyk, Marciński, Marciszewski, Marcjański, Morciniak, Morciniec, Morcinowicz, Morciński
Znani imiennicy
Marcin Daniec – artysta kabaretowy
Marcin Kromer (1512-1589) – pisarz, kronikarz, biskup warmiński
Marcin Luter (1483-1546) – niemiecki teolog i reformator religijny
Marcin Urbaś – lekkoatleta
Marcin Wolski – poeta i satyryk
Przysłowia i powiedzonka
Uczył Paweł Marcina, a sam głupi jak trzcina.