Znaczenie imienia Maria
Maria jest prawdziwą choleryczką, przez co trudno z nią czasem wytrzymać. To kobieta zdecydowana, pracowita, przy tym nieco chmurna i zaborcza, ale posiadającą bogactwo czułości oraz miłości. Jest jednak introwertyczką, która ma skłonność do zamykania się w sobie i niechętnie ujawnia swe myśli oraz uczucia. Chętnie za to niesie pomoc innym i ich wysłuchuje. Bywa przy tym bardzo pewna siebie i zasadnicza. Porażki jej nie zrażają, chociaż czasem bywają przykre. Gdy się z czymś nie zgadza, bardzo ostro się temu przeciwstawia, a potrafi być uparta, jak mało kto! Ma zapędy despotyczne. Jej partnera powinny cechować cierpliwość oraz wyczucie. W jej domu nie zabraknie za to ciepła i zmysłowości.
Pochodzenie imienia Maria
Maria jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa mariam (napawać radością) lub od egipskiego meri-jam (ukochana przez Boga). Pierwotna hebrajska wersja imię Miriam przekształcona została na Mariam, stąd Maria.
Rodzina i miłość
Najpiękniejszą dla niej funkcją w społeczeństwie jest bycie matką rodziny i dobrą gospodynią. Bywa jednak, iż wybiera życie zakonne, aby całkowicie poświęcić się pomocy innym. Posiada w sobie wielkie pokłady miłości i czułości, do których jednak ciężko się dostać. Jej choleryczny charakter przesłania wszelkie zalety serca i sprawia, iż naprawdę ciężko z nią wytrzymać. Jest bardzo uparta, nigdy nie zmienia zdania i ma zapędy despotyczne. Nieprzejednana również od strony uczuciowej – gdy kogoś szczerze pokocha, to na całe życie. Jej partner powinien wykazywać ogromne pokłady cierpliwości i wyczucia. Nie zabraknie mu za to ciepła, zmysłowości i doskonale urządzonego domu – Maria zadba o wszystko, czego rodzinie potrzeba.
Imieniny Marii
Maria imieniny obchodzi 1, 23 stycznia, 2, 11 lutego, 25 marca, 9, 14, 26, 28 kwietnia, 3, 24, 29, 31 maja, 2, 27 czerwca, 2, 16, 22, 29 lipca, 2, 5, 15, 22, 26 sierpnia, 8, 12, 15, 24 września, 7, 11 października, 16, 21 listopada, 8, 10 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Marii jest 1 stycznia, 2 lutego, 25 marca, 3 maja, 16 lipca, 15, 26 sierpnia, 8, 12 września, 21 listopada, 8 grudnia.
Życie towarzyskie
Maria znana jest z wielkiego serca i otwartości na potrzeby innych. Zdecydowanie nie jest egoistką, chociaż ciężko z nią wytrzymać i ją zrozumieć. Bardzo łatwo ją zranić. Ma przy tym zmienny humor i skłonności do zamykania się w sobie. Bywa skryta i nie lubi okazywać swojej słabości, aby ukryć smutek i rozterki, głośno przeciwstawia się, gdy coś nie zgadza się z jej zasadami. Nie stara się jednak rzucać w oczy ani błyszczeć w towarzystwie i nie ufa ludziom, którzy tak postępują. Ma niewielu przyjaciół, ponieważ starannie ich dobiera – pozostaje za to im wierna do końca życia. Niektórych może odstraszać jej zaborczość. Maria bardzo nie lubi, kiedy może odejść ktoś, komu zaufała.
Praca i kariera zawodowa
Od dziecka systematyczna, obowiązkowa i lubiąca wyzwania. Maria z każdego zlecenia wywiąże się ponad normę dobrze, nie znosi bowiem przeciętności i fuszerki. Miewa na swej drodze porażki, ale nie poddaje się i często walczy mimo przegranej pozycji. Działanie pod presją paraliżuje ją. W szkole chodzi na dodatkowe zajęcia – w pracy bierze dodatkowe zlecenia. Wszystko, aby dać z siebie jak najwięcej i być pożyteczną. Maria ma wręcz cechy pozytywistki, której praca musi przynosić korzyści społeczeństwu. Jest bardzo zasadnicza. Pomimo posiadanych zalet, nie jest jednak dobrym współpracownikiem – miewa problemy z powodu nadgorliwości i często jest nieco chmurna. Przełożeni doceniają jej zaangażowanie i wyniki w pracy, ale nie darzą sympatią z powodu niełatwego charakteru.
Predyspozycje zawodowe
Maria realizuje się w pracy z dziećmi i osobami potrzebującymi, dlatego dobrym zawodem dla niej byłby lekarz, pielęgniarka, nauczycielka, logopeda i inne o podobnym charakterze.
Patroni Marii
Maria – matka Jezusa (przed 20 p.n.e. – po 30 n.e.). Uroczystość NMP Królowej Polski została ustanowiona w 1923 roku na dzień 3 maja, na pamiątkę ślubów Jana Kazimierza (1659) i Konstytucji 3 Maja (1791). Król Jan Kazimierz podczas nabożeństwa w katedrze lwowskiej uznał NMP za Panią i Królową narodu polskiego.
Maria Magdalena – święta. Dzisiaj bibliści sprzeciwiają się jednak utożsamianiu św. Marii z Magdaleną jawnogrzesznicą, a raczej widzą w niej jedną z niewiast, które Chrystus wyswobodził z więzów Szatana.
Odmiany i zdrobnienia imienia Maria
Mania, Maniusia, Maniuta, Mańcia, Mańka, Mara, Marusia, Maruszka, Marutka, Maryjka, Marylka, Marynia, Marysia, Marysieńka, Maryś, Maryśka
Formy obcojęzyczne
Maria (łac.), Mary (ang.), Marie, Maria (niem.), Marie (fr.)
Nazwiska pochodzące od imienia Maria
Mariak, Mariakowski, Mariarczyk, Mariarz, Mariasiewicz, Mariasz, Mariaszek, Mariaszewski, Mariaszkiewicz, Mariewicz, Mariowski
Znani imiennicy
Maria Dąbrowska (1889-1965) – pisarka
Maria Konopnicka (1842-1910) – pisarka
Maria Curie-Skłodowska (1867-1934) – fizyk, chemik, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla
Przysłowia i powiedzonka
Brak