Znaczenie imienia Mateusz
Mateusz jest niezwykle odpowiedzialny, prawdomówny oraz dobroduszny. Ma ogromne poczucie sprawiedliwości i chętnie niesie pomoc innym. Raz podjęte ustalenia i raz dane słowo realizuje z żelazną konsekwencją. Nawet, jeśli miałoby mu to przynieść straty. Ma bardzo silną wolę, często jednak jest nadmiernie uparty i konserwatywny. Zdarza mu się przy tym zbyt szybko reagować i mówić dokładnie to, co pomyśli, bez owijania w bawełnę. Bliskich nieustanie moralizuje i ingeruje w nieswoje sprawy. W sferze uczuciowej jest aktywny oraz zgodny ze swoimi zasadami moralnymi. Nie uznaje wolnych związków i wolnej miłości. Dąży za to do zbudowania trwałych relacji opartych na szczerości, oddaniu i zaufaniu.
Pochodzenie imienia Mateusz
Mateusz jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa Mattania (dar Jahwe, dar Boży). W Polsce występuje od XII wieku.
Rodzina i miłość
Mateusz żyje według surowych zasad i konserwatywnych poglądów – nie uznaje wolnych związków i wolnej miłości. Dąży do zbudowania trwałego związku opartego na szczerości, oddaniu i zaufaniu. Co prawda dość wcześnie rozpoczyna życie intymne i ma silne potrzeby seksualne, ale potrafi nad tym panować. Przede wszystkim kieruje się prawdziwą moralnością. Dla wybranki serca uczyni wszystko. Jego partnerce nie zabraknie bujnego życia uczuciowego, namiętności oraz stabilności i silnego męskiego ramienia. Mateusz będzie wzorowym mężem i zaangażowanym w wychowanie dzieci ojcem.
Imieniny Mateusza
Mateusz imieniny obchodzi 22, 27 stycznia, 27 marca, 8 kwietnia, 11, 21 września, 12, 13 listopada, 27 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Mateusza jest 21 września.
Życie towarzyskie
Znajomi i przyjaciele na pewno mogą liczyć na wszelką pomoc ze strony Mateusza. Oczywiście jeśli nie przeszkadza komuś dość częste moralizowanie i ingerowanie w nie swoje sprawy. Mateusz zbyt szybko reaguje i mówi zawsze to co myśli, bez owijania w bawełnę. Dlatego pomimo zdecydowanie pozytywnej aury wokół siebie i dobrodusznego charakteru, ma niewielu przyjaciół. A jest to człowiek prawdomówny, odpowiedzialny i nigdy nie łamie danego słowa. Naprawdę można na nim polegać.
Praca i kariera zawodowa
Mateusz to mężczyzna pewny siebie i szybko reagujący. Ma ogromne poczucie sprawiedliwości i chętnie niesie pomoc innym. Odznacza się wielką filantropią i ofiarnością w sprawach publicznych. Z żelazną wręcz konsekwencją realizuje podjęte działania – nigdy nie zmienia decyzji i nie odstępuje od swych zamierzeń, nawet jeśli przynosi mu to straty. Ma bardzo silną wolę, często niestety jest zbyt uparty. Może wiele w życiu osiągnąć, jeśli nauczy się odpuszczać. Porażki wywołują u niego gniew i doprowadzają do wybuchów. Przystosuje się do sytuacji i sprawdzi w pracy, jeśli dane mu będzie przewodzić.
Predyspozycje zawodowe
Ponieważ jego główną misją życiową jest niesienie pomocy i obrona niesłusznie atakowanych, Mateusz zrealizuje się w zawodach prawniczych i związanych ze sprawiedliwością a także aktorstwo.
Patroni Mateusza
Św. Mateusz – Apostoł i Ewangelista, autor pierwszej Ewangelii. Po ukrzyżowaniu Chrystusa opuścił Palestynę i prowadził działalność misyjną m.in. w Etiopii i Persji. Podobno zmarł jako męczennik w Etiopii, jednak podaje się także, że zmarł śmiercią naturalną. Patron celników, poborców i komorników.
Odmiany i zdrobnienia imienia Mateusz
Maciaszek, Matek, Mateuszek, Mati, Matusek, Matuś, Matys, Matysek
Formy obcojęzyczne
Mathaeus, Matthaeus (łac.), Matthew, Mathew (ang.), Matthaeus (niem.), Mathieu (fr.), Mateo (hiszp.), Matteo (wł.), Matfej, Matvej, Mateuš (ros.), Matouš (czes.), Matúš (słowac.), Mateja, Matija (połud.-słow.)
Nazwiska pochodzące od imienia Mateusz
Matecki, Matejek, Matejko, Matejski, Matejuk, Matusewicz, Matusiak, Matusiewicz, Matusik, Matuszak, Matuszczak, Matuszczyk, Matuszek, Matuszewicz, Matuszewski, Matuszyński, Matwiński, Matyjasik, Matyjaszek, Matyjaszewski, Matyjaszkiewicz, Matyjaszko, Matyjewski, Matysek, Matysiak, Matysiewicz, Matysik, Matyska, Matyszewski
Znani imiennicy
Mateusz Damięcki – aktor
Mateusz Kusznierewicz – żeglarz, mistrz olimpijski
Mateusz Sawrymowicz – pływak, mistrz świata
Mateusz Święcicki – kompozytor i muzykolog
Przysłowia i powiedzonka
Przyszła kryska na Matyska.
Na Mateusza słońce grzeje, po Mateuszu wiatr ciepło wywieje.
Gdy święty Mateusz w śniegu przybieżał, będzie po pas całą zimę leżał.
Wzięli diabli kołyskę, niech wezmą i Mateuszka.