Znaczenie imienia Nikodem
Nikodem uparcie walczy o swoje i często broni absurdów. Fascynują go zjawiska paranormalne. Gardzi ludźmi z tytułami naukowymi. Preferuje zajęcia, które przybliżą go do odkrycia tajemnicy świata i wyjaśnienia kosmicznego spisku. Bywa nieraz obiektem drwin. Wyróżnia się jednak ambicją, energią i pewnością siebie. W pracy nie wychyla się, sumiennie wykonując tylko to, co musi. Doskonali wyłącznie siebie, a nie metody działania. Ma przy tym potencjał do wybicia się. Posiada bogatą osobowość, jest szlachetny oraz łagodny, chyba że znajduje się pod wpływem kilku głębszych. Łatwo podbija serca niewieście.
Pochodzenie imienia Nikodem
Nikodem to imię męskie pochodzenia greckiego. Powstało z połączenia słów nike (zwycięstwo) i demos (lud, naród). Oznacza: ten, który zwycięża dla ludu.
Rodzina i miłość
O ile kontakty towarzyskie pozostawiają u niego wiele do życzenia, o tyle cieszy się poważnym zainteresowaniem kobiet. Nikodem to pociągający mężczyzna, zazwyczaj dobrze zbudowany i wysportowany. Chętnie aktywnie spędza czas. Niezwykła pewność siebie, energia, ambicja i wysoka samoocena dodają mu męskości, a jednocześnie czynią obiektem pożądania. On sam w miłości oczekuje dużo więcej niż potrafi dać. Wiele jednak zależy od partnerki. Odpowiednia kobieta może obudzić w nim idealnego partnera – kochającego, czułego i bardzo zaangażowanego w związek oraz domowe obowiązki. Należy przy tym pamiętać, iż dla tego mężczyzny wiele znaczy dopasowanie seksualne. Nikodem potrafi poświęcić swoje ideały oraz plany, jeśli dobro bliskich tego wymaga. I lepiej nie stawać na drodze jego rodzinie!
Imieniny Nikodema
Nikodem imieniny obchodzi 1 czerwca, 3 sierpnia, 15 września.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Nikodema jest 3 sierpnia.
Życie towarzyskie
Jest mężczyzną o bogatej osobowości. Prawość, szlachetność oraz łagodność charakteru z elektryzującą energią w działaniu powinny przysparzać mu wielu przyjaciół. Tak się jednak nie dzieje. Nikodem bywa postrzegany jako arogancki dziwak. Często staje się obiektem drwin, a wielu znajomych traktuje go jak duże i niesamowicie naiwne dziecko. On sam bywa sceptycznie nastawiony do ludzi i stawia im zbyt wysokie wymagania. Stroni od osób mogących pochwalić się stopniem naukowym. Siebie ocenia bardzo wysoko, chociaż nie ma ku temu zbyt wielu podstaw. Jest w wiecznej gotowości do walki o swoje i lepiej nie wchodzić mu w drogę. Ożywia się zwłaszcza po kilku głębszych, chętnie wdając się w dyskusje i broniąc swych wierzeń. Przede wszystkim Nikodem za wszelką cenę pragnie odkryć wszystkie tajemnice świata i z przyjemnością zanurza się w nierealnym świecie. Przyjaźń nie stanowi dla niego istotnego elementu życia.
Praca i kariera zawodowa
Nieugięty, gotowy do walki – szczególnie o własne przekonania. Nikodem posiada niebywały upór oraz wytrwałość godną pozazdroszczenia. Niestety wykorzystuje je, aby bronić dość niedorzecznych poglądów. Uwierzy we wszystko, jeśli potwierdzi to istnienie UFO albo paranormalnych zjawisk. Podejmie się każdego zajęcia, o ile praca przybliży go do odkrycia tajemnicy świata, jego prawideł lub zostanie odpowiednio okraszona niezwykłością. Nikodem nie wierzy w naukę, ale wyłącznie w intuicję oraz to, co mu wskazuje magiczna różdżka lub wahadełko. Gardzi przez to ludźmi wykształconymi i nie ufa im. Sam cechuje się ambitną naturą, jest energiczny i bardzo pewny siebie. Mimo to w codziennej pracy nie wychyla się – sumiennie wykonuje tylko to, co musi i stanowczo sprzeciwia się innowacjom. Ulepsza wyłącznie siebie. Może piastować wysokie stanowiska. Potrafi kierować ludźmi, chociaż miewa nadmierne wobec nich wymagania.
Predyspozycje zawodowe
Nikodem śmiało może próbować swych sił w biznesie, handlu i usługach a także robić karierę naukową.
Patroni Nikodema
Św. Nikodem – faryzeusz żydowski kilkakrotnie wymieniany w Ewangelii Św. Jana. Ukryty uczeń Jezusa, który nazwał go nauczycielem Izraela. Po ukrzyżowaniu Jezusa przyniósł wonności do zabalsamowania ciała Zbawiciela. Przyjął chrzest z rąk Piotra i Jana. Ukamienowany przez Żydów w Jerozolimie.
Odmiany i zdrobnienia imienia Nikodem
Niki, Nikodek, Nikodemek, Nikodemuś, Nikuś
Formy obcojęzyczne
Nicodemus (łac.), Nicodemus, Nikodem (ang., niem.), Nicodème (fr.), Nicodemo (hiszp., wł.), Nikodim (ros.), Nikodem (połud.-słow.).
Nazwiska pochodzące od imienia Nikodem
Nikodemski
Znani imiennicy
Nikodem Biernacki – skrzypek i kompozytor
Nikodem Muśnicki – poeta, dramatopisarz
Nikodem Bończa-Tomaszewski – historyk i publicysta
Przysłowia i powiedzonka
Pogoda na Nikodema, niedziel cztery deszczu nie ma.