Znaczenie imienia Rafał
Rafał to nerwowy choleryk, stale w stanie wrzenia i wojny. Jest bardzo ciekawy świata, ale nieuważny. Często podejmuje się wielu rzeczy naraz, pracuje zrywami i zapomina o zobowiązaniach. Jest przy tym niezależny, robi wszystko sam i według własnego pomysłu. Należy dać mu czas, a przetrawiwszy wszystkie argumenty, w końcu przyjmie inny punkt widzenia. Niełatwo jest z nim postępować. Odgrywa człowieka o silnej woli, ze skłonnością do ataków i agresji, w rzeczywistości jest jednak uległy i buja w obłokach. Wyobraźnia zdecydowanie góruje u niego nad racjonalizmem. Przede wszystkim jest sympatyczny, uczynny i zgodny. Przejmuje rolę duszy towarzystwa i gawędziarza. Nie potrafi jednak okazywać uczuć.
Pochodzenie imienia Rafał
Rafał jest to imię pochodzenia hebrajskiego, a tłumaczy się je – Bóg uzdrawia.
Rodzina i miłość
Rafał bardzo się podoba kobietom i nie narzeka na ich brak w życiu. Dąży do stabilizacji i chciałby oddać swe serce tej jedynej, ale nie potrafi okazywać uczuć i stworzyć trwałych relacji. Ciężko mu się otworzyć. Odczuwa ogromną potrzebę miłości, zwłaszcza po wielu nieudanych próbach jej zdobycia, ale sam nie kwapi się z określeniem swoich uczuć i szczerym ich okazywaniem. Jest przy tym niezwykle zaborczy, posuwając się w tym czasem do absurdu. Posiada liczne zahamowania uczuciowe i trudno go kochać: adorowany – ucieka, zaniedbywany – blokuje się. Sam nie ma pewności czy już kocha, czy tylko marzy o miłości. Potrafi jednak urzekać, ponieważ rozumie potrzeby kobiet. Kocha dzieci i chętnie otacza się liczną rodziną.
Imieniny Rafała
Rafał imieniny obchodzi 24 stycznia, 20 czerwca, 7, 29 września, 24 października, 20 listopada, 2 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Rafała jest 29 września.
Życie towarzyskie
Niezwykle sympatyczny i koleżeński – popada jednak w wielkie skrajności i niełatwo go rozgryźć. Przyciąga do siebie ludzi, a potem zbija z tropu, ale nie rozczarowuje do końca. Rafał często tylko odgrywa człowieka o silnej woli, ze skłonnością do ataków i agresji, w rzeczywistości jest uległy i buja w obłokach. Wyobraźnia zdecydowanie góruje u niego nad racjonalizmem. Cieszy się dużą sympatią otoczenia, ponieważ jest nieszkodliwy i koleżeński – nikogo nie zrani, nie dokucza i dąży do zgody. Często potrafi być duszą towarzystwa i niezastąpionym gawędziarzem, który sypie dowcipami, anegdotami i aluzjami, jak z rękawa. Ma w sobie naprawdę wiele uroku i chętnie jest zapraszany na każde spotkanie.
Praca i kariera zawodowa
Niezależny, wojowniczy i nerwowy choleryk – to Rafał w pracy. Wszystko musi zrobić sam i według własnego pomysłu. Bardzo niechętnie i po długim ociąganiu się przyjmuje rozwiązania innych. Przy bliższym poznaniu okazuje się, że ogólnie brak mu wytrwałości, ulega słomianemu zapałowi i bywa niekonsekwentny w swych dążeniach. Niestety podejmuje się zbyt wielu rzeczy naraz, pracuje zrywami i często zapomina o zobowiązaniach. Nie brak mu uzdolnień, nawet artystycznych, ale brak mu silnej woli, aby odnieść sukces. Od dziecka jest leniwy i nie lubi się uczyć, przez co miewa problemy ze zdobyciem zawodu. Rafał to bardzo ciekawy świata człowiek, ale i nieuważny – nie potrafi się zorganizować, przez co wielokrotnie przegrywa. A porażki źle na niego wpływają.
Predyspozycje zawodowe
Odpowiednio przygotowany może być dobrym lekarzem, aktorem lub psychologiem. Chętnie też wybiera zawody umożliwiające kontakt z naturą.
Patroni Rafała
Archanioł Rafał – anioł stróż. Patron chirurgów.
Bł. Rafał Melchior Chyliński – zakonnik. Po okresie służby wojskowej wstąpił do zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Oddał się służbie ubogim, chorym i cierpiącym.
Odmiany i zdrobnienia imienia Rafał
Rafałek, Rafałko, Rafcio, Rafuś
Formy obcojęzyczne
Raphael, Rafael (ogólnie przyj. forma)
Nazwiska pochodzące od imienia Rafał
Rafajłowicz, Rafalak, Rafalecki, Rafalik, Rafalski, Rafałko, Rafałkowicz, Rafałow, Rafałowicz, Rafałowski, Rafelski, Raflewski, Raflinski
Znani imiennicy
Rafał Królikowski – aktor
Raffaelo Santi (1483-1520) – malarz i architekt
Przysłowia i powiedzonka
Brak