Znaczenie imienia Tomasz
Tomasz jest osobą inteligentną, kulturalną, uczciwą i niezwykle subtelną. Cechuje go życiowy praktycyzm i jest wolny od abstrakcji. Posiada dar zjednywania sobie ludzi i zdolności organizatorskie, bardzo szybko odnosi sukcesy. Wobec innych nie zawsze bywa miły i nie unika uszczypliwych bądź ironicznych uwag. Nie jest dyplomatą więc często na własne życzenie znajduje się w kłopotliwej sytuacji. Nie potrafi też w pełni otworzyć się na ludzi i zachowywać całkowicie swobodnie. Z kolei jest bardzo ufny. To człowiek czynu i walki, a nie lew salonowy. Drugą pasją po pracy jest dla niego rodzina. Bliskim daje całego siebie. Jest wiernym i odpowiedzialnym mężem oraz ojcem. Zdrady nigdy nie wybaczy.
Pochodzenie imienia Tomasz
Tomasz jest to imię pochodzenia aramejskiego, od słowa toma (podwójny, bliźniak). W Polsce nadawane jest od XII wieku.
Rodzina i miłość
Drugą pasją po pracy jest dla Tomka rodzina. Bliskim daje całego siebie, a nawet więcej. Zazwyczaj dość wcześnie zakłada rodzinę, a swojej partnerce ufa bezgranicznie. Jednak odkrytej, udokumentowanej zdrady nie wybacza nigdy. Jest to wielki cios dla jego męskiego ego. Zapewnia przecież ukochanej wszystko – czułość, miłość, dobrobyt, spokój – nie wyobraża sobie, iżby mogło jej czegokolwiek brakować. Sam pozostaje wierny do końca – przysięga z pełną odpowiedzialnością za słowa. Tomasz bardzo rozważnie podchodzi do obowiązków męża i ojca. Jedynie ze sferą seksualną może mieć problemy, gdyż wszelkie przejawy miłości cielesnej są u niego silnie powiązane z psychiką. Jeśli nie ma zapewnionej równowagi – może popadać w skrajności i nabyć zahamowań.
Imieniny Tomasza
Tomasz imieniny obchodzi 28 stycznia, 7 marca, 14 maja, 22 czerwca, 3 lipca, 22, 23 września, 2, 19 października, 18 listopada, 21, 29, 30 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Tomasza jest 3 lipca.
Życie towarzyskie
Jest sprawiedliwy, uczciwy i opanowany. Niestety ma nieco szorstki charakter. Potrafi być niemiły, opryskliwy i dość niesympatyczny. Nie stroni od ironii, nieprzyjemnych komentarzy czy dotkliwych uwag. Ma niewyparzony język i często znajduje się w kłopotliwych sytuacjach. Nie potrafi odpowiednio szybko zareagować celną ripostą, dopiero po fakcie rozmyśla, jak mógł postąpić. W towarzystwie lubi błyszczeć i potrzebuje publiczności, aby go słuchała oraz przyklaskiwała. Nie jest w tym samolubny i zarozumiały. Nie potrafi jednak w pełni otworzyć się na ludzi i zachowywać zupełnie swobodnie. Jest za to bardzo ufny. To człowiek czynu i walki, a nie lew salonowy.
Praca i kariera zawodowa
Tomasz bardzo chętnie przyjmuje rolę zarówno siewcy, jak i żniwiarza. Lubi przejawiać i przejmować inicjatywę. Dba o każdy etap realizacji przedsięwzięcia. Cechuje go życiowy praktycyzm i jest wolny od abstrakcji. Bardzo konkretny w działaniach – zawsze osiąga planowany efekt. Pracuje jednak nierówno, zrywami – raz wykazuje zapał i energię, a za chwilę staje się niezainteresowany i zbyt ociężały. Aby odczuwać satysfakcję z pracy, potrzebuje namacalnych jej efektów. Jest opanowany i nie miota się z byle powodów. Konsekwentnie i cierpliwie realizuje swoje plany, nie da się go zawrócić z raz obranej drogi. Zazwyczaj szybko odnosi sukces i ustawia się w życiu – jest świetnym organizatorem, potrafi zjednywać sobie ludzi i zjednoczyć ich we wspólnym działaniu.
Predyspozycje zawodowe
Tomasz dobrze radzi sobie w takich zawodach jak polityk, dziennikarz, reżyser, biznesmen.
Patroni Tomasza
Św. Tomasz – Apostoł z Galilei. Głosił Ewangelię wśród Partów, Medów i Persów. W swej apostolskiej misji dotarł do Indii. Zginął śmiercią męczeńską w Kalaminie w Indiach. Patron Indii oraz architektów, budowniczych, stolarzy i geodetów.
Św. Tomasz Becket – angielski kapłan i mąż stanu. W roku 1162 otrzymał godność arcybiskupa Canterbury. W wyniku intryg popadł w niełaskę króla. Został zamordowany na stopniach swej katedry. Jest patronem Anglii.
Św. Tomasz z Akwinu – włoski zakonnik i teolog. Wstąpił do zakonu dominikanów, został uczniem św. Alberta Wielkiego. Napisał wielotomowe dzieło, które do dziś stanowi podstawę obowiązującego systemu teologicznego, zwanego tomizmem. Patron teologów i szkół katolickich.
Odmiany i zdrobnienia imienia Tomasz
Tom, Tomaszek, Tomcio, Tomek, Tomeczek, Tomi, Tomko, Tomuś
Formy obcojęzyczne
Thomas (łac.), Thomas, Tom (ang.), Thomas (niem.), Thomas (fr.), Tomas (hiszp.), Tomaso, Tommaso, Masaccio, Masolino (wł.) Foma (ros.), Tomáš (czes., słowac.), Toma, Tome, Tomo, Tomaž (połud.-słow.)
Nazwiska pochodzące od imienia Tomasz
Tomala, Tomalak, Tomalczyk, Tomalik, Tomalski, Tomankiewicz, Tomankowski, Tomanowicz, Tomański, Tomasiak, Tomasik, Tomasiewicz, Tomasiuk, Tomaski, Tomaszczuk, Tomaszczyk, Tomaszewicz, Tomaszewski, Tomaszkiewicz, Tomaszowicz, Tomaszuk, Tomaszyk, Tomaszyński, Tomczak, Tomczański, Tomczuk, Tomczycki, Tomczyk, Tomczykiewicz, Tomczykowski, Tomczyński, Tomecki, Tomeczek, Tomicki, Tomiczek, Tomkiewicz, Tomkalski, Tomkowiak, Tomkowicz, Tomkowski
Znani imiennicy
Tomasz Adamek – bokser
Tomasz Gollob – żużlowiec
Tomasz Kammel – dziennikarz
Tomasz Lis – dziennikarz
Tomasz Stockinger – aktor
Thomas Alva Edison – amerykański wynalazca
Thomas Young – angielski fizyk i lekarz
Tom Cruise – aktor amerykański
Tom Hanks – aktor amerykański
Przysłowia i powiedzonka
Nie powiadaj, Toma, co się dzieje doma.
Lepszy Tomasz niż Jadam.
Jaka pogoda Tomaszowa, taka będzie i majowa.
Mówił święty Toma, że najlepiej doma.
Wolnoć, Tomku, w swoim domku.
Niewierny Tomasz.
Na świętego Tomasza wyrasta w polu pasza.